Gra miejska „Szlakami krakowskich wyzwolicieli”

I miejsce w grze terenowej

Bohaterem dzisiejszego dnia jest dla nas niewątpliwie drużyna reprezentująca naszą szkołę w grze terenowej „Szlakiem wyzwolicieli. Niepodległość po krakowsku”: uczniowie z klasy III c Jakub Armatys, Jakub Iskra, Juliusz Mietelski, oraz z klasy III a Nikola Bogacz, Dagmara Nizioł, Martyna Pająk, Zuzanna Paciorkowska i Izabella Rowińska i Jakub Krzeszowski. Podczas uroczystego finału zorganizowanego w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Rajskiej w Krakowie, ogłoszone zostały wyniki rywalizacji. Nasza drużyna zajęła I miejsce!

Dyplomy i nagrody wręczył nam pan Janusz Mika, prezes Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”, organizator projektu. Mieliśmy okazję poznać panią Marię Huk, wnuczkę porucznika Antoniego Stawarza, który wyzwalał Kraków spod władzy Austriaków 31 października 1918 roku, przejmując dla Polski koszary w Podgórzu i dworzec w Płaszowie. Gośćmi uroczystości były panie: radna miasta Krakowa Agata Tatara i radna Dzielnicy V Agnieszka Wantuch. Niezwykły klimat spotkaniu nadał koncert rapera Tadeusza ‚Tadka’ Polkowskiego, znanego z koncertów piosenki patriotycznej.

Gratulujemy zwycięzcom!

21 listopada drużyna uczniów z klasy III a i III c uczestniczyła w Grze Miejskiej „Szlakami krakowskich wyzwolicieli”. Była ona związana z projektem „Niepodległość po krakowsku”, realizowanym przez Fundację Promocji Kultury Urwany Film. Chcieliśmy w ten sposób wejść w szczególny rok, w którym będziemy świętować 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Eliminacje do Gry stanowił test przeprowadzony w szkole pod koniec października. Uczniowie, którzy uzyskali największą ilość punktów reprezentowali naszą szkołę w listopadowej rywalizacji.

Ruszyliśmy z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. W ośmiu punktach miasta czekali na nas z zadaniami łącznicy – harcerze. Zadania dotyczyły między innymi działalności organizacji paramilitarnych tworzonych przez Polaków na ziemiach zaboru austriackiego, postaci Józefa Piłsudskiego i historii I Kompani Kadrowej na krakowskich Oleandrach. Rozpoznawaliśmy
miejsca, w których rozgrywały się przed laty wydarzenia, prowadzące do odrodzenia Polski.

Uczniowie zostali zaproszeni na finał projektu w piątek 24 listopada, który odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.