Rafy współczesne i kopalne, czyli ewolucja raf.

Uczniowie uczęszczający na kółko geograficzne dnia 29 stycznia uczestniczyli w wykładzie pt. „Rafy współczesne i kopalne, czyli ewolucja raf” zorganizowanym przez Instytut Geologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rafy koralowe zachwycają naukowców i w nas  – również podczas wykładu wzbudziły duże zainteresowanie. Uzyskaliśmy wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Przenieśliśmy się w czasie do paleozoiku, gdzie pojawiły się pierwsze konstrukcje rafowe. Ewolucja stworzyła olśniewający wachlarz form i barw – podwodny odpowiednik lasu deszczowego, a my podczas wykładu poznaliśmy warunki tworzenia raf na przestrzeni milionów lat. Byliśmy też świadkami narodzin ich mieszkańców, życia, jakie wiodą w tym środowisku oraz zdaliśmy sobie sprawę z aktualnych zagrożeń raf koralowych. Naukowcy grzmią na alarm – ¾ światowych raf jest narażonych na zgubne działanie różnych czynników. My oglądaliśmy ten zagrożony cud przyrody okiem geologa rozpoznając skamieniałości z tamtych czasów. Za miesiąc znów będziemy brać udział w kolejnych ciekawych zajęciach z tego cyklu.