Aktualności

AKADEMIA KROPELKI czyli z wizytą w krakowskich Wodociągach…

Program zajęć w ramach Akademii Młodego Krakowianina przewiduje wiele atrakcji, w tym między innymi warsztaty plastyczne i tematyczne oraz odwiedziny w instytucjach, które nie są na co dzień celem szkolnych wycieczek.
Po zajęciach poświęconych projektowaniu szkolnej rabatki /zobacz/ przyszedł czas na wycieczkę do Wodociągów Miasta Krakowa i warsztaty pod hasłem AKADEMIA KROPELKI.
Nasi pierwszoklasiści podzieleni na 4 różnokolorowe zespoły rywalizowali ze sobą wykonując zadania, których tematem był obieg wody w przyrodzie, zależności ekosystemów i wpływ działalności człowieka na zasoby naturalne. Przekonali się przy tym, że w stwierdzeniu „woda jest niezbędna do życia” nie ma żadnej przesady.
Na zakończenia wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe materiały edukacyjne i okolicznościowe gadżety.
Więcej o projekcie…


Grudniowe warsztaty etnograficzne

W klasie 1a odbyły się grudniowe warsztaty etnograficzne pokazujące tradycję świętowania w szerokim kontekście kulturowym. Pracownicy z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana przedstawili uczniom ciekawą prezentację na temat różnych tradycji świętowania, obyczajów oraz związanych z nimi zachowań ludzi na całym świecie. Nie zabrakło humorystycznych akcentów oraz uwrażliwienia na tematykę pomocy potrzebującym czy szacunek dla różnorodnych obyczajów. Zajęcia wzbogacił warsztat plastyczny – dzieci wykonywały ozdoby świąteczne z wykorzystaniem rozmaitych materiałów. Zapał do pracy był widoczny przy każdym stoliku! Pozostaje czekać na wiosenne spotkanie w ramach podobnych warsztatów.


Dzień głośnego czytania i inne jesienne spotkania z książką

Uwiecznione na zdjęciach rozdanie nagród kończy cykl zajęć pod hasłem „Z książką i czytelnictwem na Ty”, w których uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej w pierwszych tygodniach nauki w naszej szkole.

Szkolne spotkania z książką rozpoczął „Dzień Głośnego Czytania”, który obchodziliśmy 29 września. Upłynął on pod znakiem przygód Gangu Słodziaków opisanych w książce, którą czytali pierwszoklasistom nauczyciele oraz starsza koleżanka z klasy gimnazjalnej.

W akcję głośnego czytania zaangażowali się także rodzice pierwszoklasistów. Za każdy wieczór z książką uczniowie otrzymywali naklejki, które wklejali do albumów.
Dziesięciu pierwszoklasistów, którzy w terminie do 10 października dostarczyli do świetlicy albumiki wypełnione w całości naklejkami, otrzymało nagrody.

Przygodom sympatycznych zwierzątek poświęcone były także pierwsze zajęcia czytelnicze. Wtedy też każdy z uczestników stworzył swój własny komiks pod tytułem „Dalsze przygody Gangu Słodziaków”. Spośród wszystkich prac wykonanych przez uczniów Jury wybrało 5 najlepszych.
Ich autorzy otrzymali nagrody.

Kolejne spotkanie z książką odbyło się 13 października podczas lekcji pod hasłem „Biblioteka szkolna wita i zaprasza!”. W czasie wizyty w bibliotece pierwszoklasiści poznali zasady korzystania ze szkolnego księgozbioru, a spośród właśnie zakupionych nowych, pięknych książek wybrali i wypożyczyli te, które spodobały im się najbardziej.

Jesienne spotkania z książką zakończyło rozdanie nagród. Uczniowie otrzymali maskotki, książki oraz przybory do rysowania.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!


Tworzymy projekt szkolnej rabatki

Zdjęcie rozradowanych uczniów klasy pierwszej wraz z pracami plastycznymi wykonanymi przez nich w czasie warsztatów to znak, że pierwsze zajęcia w ramach projektu edukacyjnego AKADEMIA MŁODEGO KRAKOWIANINA już za nami! Podczas spotkania, które odbyło się 23 listopada, pierwszoklasiści tworzyli własne projekty szkolnej rabatki, a wystawa ich prac pokazuje, że ani pomysłów ani talentów plastycznych im nie brakuje. Czekamy na kolejne działania w ramach Akademii!

Program zajęć w ramach Akademii zakłada także zapoznanie z działalnością instytucji i spółek nadzorowanych przez samorząd krakowski i poszerzania wiedzę na temat miejskiej infrastruktury, gospodarki odpadami czy wodociągów. Pierwszoklasiści zobaczą spektakularne obiekty, odkryją też mało znane zielone miejsca w przestrzeni miejskiej.

Więcej o projekcie…


Technologie z klasą!

Program realizowany w klasie pierwszej w ramach zajęć dodatkowych z kodowania
Cele programu to:

  • rozwijanie u uczniów umiejętności rozumowania, analizowania i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych (przy wykorzystaniu środowiska Scratch dla klas I-III),
  • kształcenie umiejętności logicznego myślenia, precyzyjnego prezentowania myśli i pomysłów,
  • wdrażanie do stosowania zasad związanych z bezpieczeństwem w sieci

Więcej o zajęciach na stronie programu.


Ślubowanie

12 października 2018 uczniowie klasy 1 złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej 106 w Krakowie. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor, następnie uczniowie klas gimnazjalnych opowiedzieli pierwszakom o życiu szkolnym z własnej perspektywy. Pierwszoklasiści zaprezentowali wiersze i piosenki, które opowiadały o nich samych oraz o nowych obowiązkach. Samo ślubowanie najmłodsi uczniowie złożyli z przejęciem i należytą powagą. Uroczystość dopełniły życzenia dla nauczycieli z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej . Samorząd Uczniowski, jak co roku, przygotował niespodziankę – dyplomy w formie Arturów w różnych kategoriach, które trafiły do wszystkich pracowników szkoły. Rodzice i uczniowie z klasy 1 kontynuowali święto przy słodkim poczęstunku.


Spacerkiem po Krakowie

Uczniowie klasy I a rozpoczęli cykl spotkań „Spacerkiem po Krakowie”. Ich celem jest wprowadzenie dzieci w barwny świat historii naszego miasta.
Wyjście do Sukiennic było okazją pierwszego spotkania z postacią patrona naszej szkoły. Artysta malarz, Artur Grottger, spoglądał na grupę pierwszoklasistów, gdy poznawali tajemnice jego pięknego obrazu,
poświęconego powstaniu styczniowemu „Rok 1863 -Pożegnanie i Powitanie”.
Teraz, już w sali lekcyjnej, będzie czas na wykonanie autorskich prac plastycznych, nawiązujących do dzieła Artura Grottgera, które uczniowie będą prezentować podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości i Dnia Patrona Szkoły.


Makiety

W piątkowy poranek klasa 1a na zajęciach technicznych wykonała makiety. Zadaniem dzieci było przedstawienie, przy wykorzystaniu różnych materiałów, ich drogi do szkoły. Uczniowie na swoich makietach umieścili znaki drogowe, drzewa oraz budynki, które codziennie mijają idąc do naszej szkoły. Zabawa była świetna, jak widać na załączonych zdjęciach 🙂