Aktualności

Spacerkiem po Krakowie

Tajemnicze słowo CYBERTEKA dla uczniów klasy I a nie jest już zagadką. 14 marca odwiedziliśmy Krzysztofory- oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Podróżując w czasie, zobaczyliśmy jak powstawało nasze miasto i czym zajmowali się jego mieszkańcy. Pierwszoklasistów najbardziej zaciekawiły imponujące makiety krakowskiego grodu i podgrodzia oraz atrakcyjne prezentacje multimedialne. Kraków kryje wiele sekretów- kolejne wyprawy w przeszłość przed nami :-).


Wizyta w Centrum Kongresowym ICE

W ramach programu Akademia Młodego Krakowianina uczniowie klasy 1a zwiedzili nowoczesne przestrzenie ICE Kraków – Congress Centre przy ulicy ul. Marii Konopnickiej 17 , poznali historię obiektu oraz jego przeznaczenie. Gmach robi wrażenie!


Piramida żywienia w 1a

Uczniowie z klasy pierwszej wykonywali dziś wspólnie piramidy żywienia, jak widać praca w grupach przysporzyła im wiele satysfakcji.


Szopki w Celestacie

Podczas kolejnego spotkania w ramach “Spacerków po Krakowie” uczniowie klasy 1 a gościli w oddziale Muzeum Historycznego Celestat, gdzie prezentowana jest pokonkursowa wystawa szopek krakowskich. Była to okazja do poznania naszych tradycji. Dzieci podziwiały kunszt szopkarzy i różnorodne nawiązania do zabytków Krakowa: kościoła Mariackiego, Sukiennic, Wawelu i ratusza.


Karnawałowe balowanie pierwszoklasistów

 


Dzień Babci i Dziadka

Dzień 30 stycznia w naszej szkole przebiegał pod znakiem spotkań z seniorami. Mieliśmy okazję gościć panią Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds senioralnych Annę Okońską – Walkowicz, radnych naszej dzielnicy, seniorów z dzielnicy IV oraz V, osoby zaangażowane w działalność CAS, a przede wszystkim rodziny naszych uczniów przybyłe na przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym dniu odbył się też warsztat poświęcony rozpoznaniu potrzeb seniorów z Dzielnicy V, quiz międzypokoleniowy oraz koncert w wykonaniu zespołu z zaprzyjaźnionego CAS. Było poważnie, zabawnie i wzruszająco a a aktorzy z 1a świetnie sprostali zadaniu. Kolejny Dzień Babci i Dziadka już za rok


Światowy Dzień Misia

Wszyscy kochamy misie, nic więc dziwnego, że w dniu 26 listopada, nazajutrz po obchodzonym dzień wcześniej Światowym Dniu Misia, naszym uczniom towarzyszyły podczas lekcji te lubiane przez wszystkich maskotki. Szczególnie duże grono miłośników mają misie wśród najmłodszych , o czym przekonaliśmy się podczas odwiedzin w klasie pierwszej. W czasie „misiowej” lekcji gimnazjaliści czytali znaną i lubianą bajkę o miękkim i puchatym, a potem każdy /pierwszoklasista i gimnazjalista :)/ mógł opowiedzieć o swoim ukochanym misiu.


Na zajęciach u toruńskiej piernikarki

Wśród ciekawych wydarzeń, w których uczestniczyli nasi pierwszoklasiści znalazły się przyjęte /jak widać  na zdjęciach/ szczególnie gorąco przez uczestników warsztaty pieczenia pierników prowadzone przez mistrzynię z samego Torunia. Dzieci, rodzice oraz nauczyciele poznali tajniki wypieku tych kojarzonych ze świętami ciastek, samodzielnie wykonali własne dzieła sztuki cukierniczej oraz wysłuchali opowieści o rzemiośle, z którego słynie Toruń. Na koniec dzieci zainscenizowały fragment legendy – oczywiście o piernikach. Było pachnąco, zabawnie i ciekawie. Słowem: wspaniale!!

Akademia Młodego Krakowianina

Program zajęć w ramach Akademii Młodego Krakowianina przewiduje wiele atrakcji, w tym między innymi warsztaty plastyczne i tematyczne oraz odwiedziny w instytucjach, które nie są na co dzień celem szkolnych wycieczek.
Po zajęciach poświęconych projektowaniu szkolnej rabatki /zobacz/ przyszedł czas na wycieczkę do Wodociągów Miasta Krakowa i warsztaty pod hasłem AKADEMIA KROPELKI.
Nasi pierwszoklasiści podzieleni na 4 różnokolorowe zespoły rywalizowali ze sobą wykonując zadania, których tematem był obieg wody w przyrodzie, zależności ekosystemów i wpływ działalności człowieka na zasoby naturalne. Przekonali się przy tym, że w stwierdzeniu „woda jest niezbędna do życia” nie ma żadnej przesady.
Na zakończenia wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe materiały edukacyjne i okolicznościowe gadżety.
Więcej o projekcie…


Grudniowe warsztaty etnograficzne

W klasie 1a odbyły się grudniowe warsztaty etnograficzne pokazujące tradycję świętowania w szerokim kontekście kulturowym. Pracownicy z Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana przedstawili uczniom ciekawą prezentację na temat różnych tradycji świętowania, obyczajów oraz związanych z nimi zachowań ludzi na całym świecie. Nie zabrakło humorystycznych akcentów oraz uwrażliwienia na tematykę pomocy potrzebującym czy szacunek dla różnorodnych obyczajów. Zajęcia wzbogacił warsztat plastyczny – dzieci wykonywały ozdoby świąteczne z wykorzystaniem rozmaitych materiałów. Zapał do pracy był widoczny przy każdym stoliku! Pozostaje czekać na wiosenne spotkanie w ramach podobnych warsztatów.


Dzień głośnego czytania i inne jesienne spotkania z książką

Uwiecznione na zdjęciach rozdanie nagród kończy cykl zajęć pod hasłem „Z książką i czytelnictwem na Ty”, w których uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej w pierwszych tygodniach nauki w naszej szkole.

Szkolne spotkania z książką rozpoczął „Dzień Głośnego Czytania”, który obchodziliśmy 29 września. Upłynął on pod znakiem przygód Gangu Słodziaków opisanych w książce, którą czytali pierwszoklasistom nauczyciele oraz starsza koleżanka z klasy gimnazjalnej.

W akcję głośnego czytania zaangażowali się także rodzice pierwszoklasistów. Za każdy wieczór z książką uczniowie otrzymywali naklejki, które wklejali do albumów.
Dziesięciu pierwszoklasistów, którzy w terminie do 10 października dostarczyli do świetlicy albumiki wypełnione w całości naklejkami, otrzymało nagrody.

Przygodom sympatycznych zwierzątek poświęcone były także pierwsze zajęcia czytelnicze. Wtedy też każdy z uczestników stworzył swój własny komiks pod tytułem „Dalsze przygody Gangu Słodziaków”. Spośród wszystkich prac wykonanych przez uczniów Jury wybrało 5 najlepszych.
Ich autorzy otrzymali nagrody.

Kolejne spotkanie z książką odbyło się 13 października podczas lekcji pod hasłem „Biblioteka szkolna wita i zaprasza!”. W czasie wizyty w bibliotece pierwszoklasiści poznali zasady korzystania ze szkolnego księgozbioru, a spośród właśnie zakupionych nowych, pięknych książek wybrali i wypożyczyli te, które spodobały im się najbardziej.

Jesienne spotkania z książką zakończyło rozdanie nagród. Uczniowie otrzymali maskotki, książki oraz przybory do rysowania.
Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!


Tworzymy projekt szkolnej rabatki

Zdjęcie rozradowanych uczniów klasy pierwszej wraz z pracami plastycznymi wykonanymi przez nich w czasie warsztatów to znak, że pierwsze zajęcia w ramach projektu edukacyjnego AKADEMIA MŁODEGO KRAKOWIANINA już za nami! Podczas spotkania, które odbyło się 23 listopada, pierwszoklasiści tworzyli własne projekty szkolnej rabatki, a wystawa ich prac pokazuje, że ani pomysłów ani talentów plastycznych im nie brakuje. Czekamy na kolejne działania w ramach Akademii!

Program zajęć w ramach Akademii zakłada także zapoznanie z działalnością instytucji i spółek nadzorowanych przez samorząd krakowski i poszerzania wiedzę na temat miejskiej infrastruktury, gospodarki odpadami czy wodociągów. Pierwszoklasiści zobaczą spektakularne obiekty, odkryją też mało znane zielone miejsca w przestrzeni miejskiej.

Więcej o projekcie…


Technologie z klasą!

Program realizowany w klasie pierwszej w ramach zajęć dodatkowych z kodowania
Cele programu to:

  • rozwijanie u uczniów umiejętności rozumowania, analizowania i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych (przy wykorzystaniu środowiska Scratch dla klas I-III),
  • kształcenie umiejętności logicznego myślenia, precyzyjnego prezentowania myśli i pomysłów,
  • wdrażanie do stosowania zasad związanych z bezpieczeństwem w sieci

Więcej o zajęciach na stronie programu.


Ślubowanie

12 października 2018 uczniowie klasy 1 złożyli uroczyste ślubowanie oraz zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej 106 w Krakowie. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia Pani Dyrektor, następnie uczniowie klas gimnazjalnych opowiedzieli pierwszakom o życiu szkolnym z własnej perspektywy. Pierwszoklasiści zaprezentowali wiersze i piosenki, które opowiadały o nich samych oraz o nowych obowiązkach. Samo ślubowanie najmłodsi uczniowie złożyli z przejęciem i należytą powagą. Uroczystość dopełniły życzenia dla nauczycieli z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej . Samorząd Uczniowski, jak co roku, przygotował niespodziankę – dyplomy w formie Arturów w różnych kategoriach, które trafiły do wszystkich pracowników szkoły. Rodzice i uczniowie z klasy 1 kontynuowali święto przy słodkim poczęstunku.


Spacerkiem po Krakowie

Uczniowie klasy I a rozpoczęli cykl spotkań „Spacerkiem po Krakowie”. Ich celem jest wprowadzenie dzieci w barwny świat historii naszego miasta.
Wyjście do Sukiennic było okazją pierwszego spotkania z postacią patrona naszej szkoły. Artysta malarz, Artur Grottger, spoglądał na grupę pierwszoklasistów, gdy poznawali tajemnice jego pięknego obrazu,
poświęconego powstaniu styczniowemu „Rok 1863 -Pożegnanie i Powitanie”.
Teraz, już w sali lekcyjnej, będzie czas na wykonanie autorskich prac plastycznych, nawiązujących do dzieła Artura Grottgera, które uczniowie będą prezentować podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości i Dnia Patrona Szkoły.


Makiety

W piątkowy poranek klasa 1a na zajęciach technicznych wykonała makiety. Zadaniem dzieci było przedstawienie, przy wykorzystaniu różnych materiałów, ich drogi do szkoły. Uczniowie na swoich makietach umieścili znaki drogowe, drzewa oraz budynki, które codziennie mijają idąc do naszej szkoły. Zabawa była świetna, jak widać na załączonych zdjęciach 🙂